AirTAC JSI100X300S Standard Cylinder
Product feature
- JSI standard cylinder.
- The cylinder barrel is aluminum profile with hard anodizing treatment.
- The buffer adjustment of cylinder is smooth and steady.
- Cylinders and mounting accessories for installation with several specification are optional.
Ordering code
Specification
Bore size(mm) |
32 |
Acting type |
Double acting |
Fluid |
Air(to be filtered by 40µm filter element) |
Mounting type |
JSI |
Basic FA FB CA CB CR LB TC TCM1 TCM2 |
JSID、JSIJ |
Basic FA LB TC TCM1 TCM2 |
Operating pressure |
0.15~1.0MPa(22~145psi)(1.5~10.0bar) |
Proof pressure |
1.5MPa(215psi)(15bar) |
Temperature ℃ |
-20~70℃ |